Serwis klimatyzacji

Zaleca się raz do roku przeprowadzić serwis klimatyzacji!

Serwis to prace przy układzie klimatyzacji polegające na wymianie czynnika i innych elementów poza filtrem kabinowym.  Serwis klimatyzacji powinno się przeprowadzać raz do roku.

Na kompleksowy serwis klimatyzacji składa się szereg czynności, a wykonanie wszystkich może i jest nieco droższe, ale daje pewność, że z układem wszystko jest w porządku. Jeżeli posiadasz nowe lub kilkuletnie auto, możesz sobie pozwolić na czynności podstawowe, czyli wymianę czynnika, filtra kabinowego i tzw. odgrzybianie. Jednak w autach nieco starszych lub kupionych niedawno jako używanych, warto przeprowadzić kompleksowy serwis układu. Jakie czynności wykonuje się podczas takiego serwisu?

My photo

Zakład obsługuje układy klimatyzacji ze starym czynnikiem R134a, oraz nowym czynnikiem R1234yf.

Wymiana czynnika roboczego i nie tylko

Ponieważ rocznie z układu ulatnia się około 10 proc. czynnika roboczego klimatyzacji. Jest to proces naturalny. Z wywiadu z użytkownikiem lub po sprawdzeniu książki serwisowej i odessaniu czynnika, który przy okazji jest ważony, można w prosty sposób wywnioskować, czy ulatnia się on naturalnie czy zbyt szybko. Jeżeli czynnika jest za mało niż być powinno, oznacza to, że w układzie jest jakaś nieszczelność.

Maszyna serwisująca układ klimatyzacji, która odsysa czynnik po zakończeniu tej procedury wytwarza w układzie próżnię. Służy to generalnie do osuszenia układu z wilgoci, ale przy zachowaniu stosownych procedur, stacja serwisująca jest w stanie mierząc czas utrzymania próżni zdiagnozować nieszczelność układu. Jeżeli próżnia nie jest w stanie się utrzymać w układzie przez określony czas, oznacza to nieszczelność. O nieszczelnościach, ich wykrywaniu i usuwaniu przeczytacie dalej.

Stan próżni w układzie jest bardzo ważny dla jego prawidłowej pracy. Chociaż maszyny do obsługi klimatyzacji są praktycznie w pełni zautomatyzowane, to rola doświadczonego mechanika nie jest bez znaczenia. Często popełnianym błędem w serwisach niezależnych jest zbyt krótki czas tworzenia próżni. Ma to na celu osuszenie układu i robi się to zbyt krótko. Dobra maszyna jest w stanie wytworzyć próżnię w 2–3 minuty, ale powinna trwać ona minimum 30 minut. Wtedy mamy pewność, że układ jest naprawdę suchy.

Kolejną czynnością jest napełnienie układu nowym czynnikiem roboczym, do którego dodany jest już olej do smarowania kompresora. Ważne, by serwisant dobrał odpowiedni olej, ponieważ różne kompresory mają różne wymagania. W serwisie autoryzowanym nie ma miejsca na błędy i macie pewność, że olej będzie odpowiedni do waszego układu.

Odgrzybianie i wymiana filtra kabinowego

To niezbędne czynności przy każdym serwisie układu klimatyzacji, ponieważ niebezpieczne dla zdrowia złogi grzybów potrafią się zebrać już przez rok eksploatacji. Filtry kabinowe często wytrzymują nie dłużej niż rok i po takim czasie nadają się do wymiany. Odgrzybianie układu przeprowadza się zarówno chemicznie specjalnymi środkami jak i poprzez ozonowanie. Coraz popularniejsza staje się ta druga metoda, która jest skuteczniejsza i bezpieczniejsza dla zdrowia użytkownika samochodu. Procedura jest prosta, ponieważ mechanik umieszcza w aucie urządzenie zwane ozonatorem i włącza go na określony czas. Ozon wytworzony przez urządzenie zabija wszelkie organizmy żywe w aucie. Po ozonowaniu wnętrze auta jest dokładnie wietrzone.

Wymiana osuszacza

Wiecie już do czego służy osuszacz w układzie klimatyzacji, ale przypomnę, że zbiera on wilgoć z czynnika roboczego, który przez osuszacz przepływa. Niestety nie jest to element długowieczny i ma określoną pojemność oraz chłonność, a zatem podlega okresowej wymianie. Jak często należy to robić? Generalnie co 2–3 lata, ale są samochody, które wymagają takiej interwencji rzadziej.

Podczas wymiany osuszacza łatwo o błąd. Po wyjęciu nowego z pudełka mamy około 30 minut na zamontowanie go w pojeździe i wytworzenie próżni. Po tym czasie nie nadaje się już do montażu i należy go traktować jak zużyty, ponieważ jest bardzo higroskopijny.